961406-9041604-AR
Mfr.Part #
961406-9041604-AR
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Rows :
1
Length - Stack Height :
1.252 31.800mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length :
41.6052mm
Number of Positions :
6
Length - Tail :
0.130 3.300mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
1.638 41.600mm
Packaging :
Bulk
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
Published :
Datasheets
961406-9041604-AR
961 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 6 Positions Black