961403-9041604-AR
Mfr.Part #
961403-9041604-AR
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H GOLD
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
1.638 41.600mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
3
Solder
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length :
41.6052mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.256 6.500mm
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Length - Tail :
0.130 3.300mm
Length - Stack Height :
1.252 31.800mm
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Datasheets
961403-9041604-AR
961 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 3 Positions Black