961232-5500-AR-PT
Mfr.Part #
961232-5500-AR-PT
Description
CONN HEADER SMD R/A 32POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Series :
961
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Shrouding :
Unshrouded
Feature :
Pick and Place
Contact Plating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Published :
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
32
Packaging :
Tube
Datasheets
961232-5500-AR-PT
3M 961232-5500-AR-PT
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Thermoplastic 32-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height