961216-6804-AR
Mfr.Part #
961216-6804-AR
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
2A
Solder
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.496 12.60mm
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.098 2.50mm
COPPER ALLOY
Color :
Black
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Number of Positions :
16
Datasheets
961216-6804-AR
3M 961216-6804-AR
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height