961130-6404-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
961130-6404-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Number of Positions :
30
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.217 5.50mm
Series :
961
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch :
2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
Style :
Board to Board
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Published :
Insulation Color :
Black
Datasheets
961130-6404-AR
3M 961130-6404-AR
961 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height