960123-7102-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
960123-7102-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Connector Type :
Receptacle
Insulation Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
23
Packaging :
Tube
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Height :
0.126 3.20mm
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Voltage - Rated :
1000VDC
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
960
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
960123-7102-AR
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 23 Positions Female Socket