953212-2000-AR-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
953212-2000-AR-TP
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
1A
Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
2
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
953
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
FEMALE
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
12
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
2.0066mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Female Socket
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tube
Number of Contacts :
12
Style :
Board to Board
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
1000VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
953212-2000-AR-TP
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Thermoplastic 12 Positions Female Socket