953109-2000-AR-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
953109-2000-AR-TP
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 9POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Pitch :
2.0066mm
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Voltage - Rated :
1000VDC
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
9
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Color :
Black
Factory Lead Time :
9 Weeks
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Plating :
Gold
Style :
Board to Board
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Tube
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
953
Datasheets
953109-2000-AR-TP
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Thermoplastic 9 Positions Female Socket