95278-802T20
Mfr.Part #
95278-802T20
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
2
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Plating :
GXT, Gold
Voltage - Rated :
1.5kV
Published :
Number of Positions :
20
Depth :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Mating Post Length :
8mm
Length :
25.4mm
Current Rating :
3A
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Datasheets
95278-802T20
Amphenol Communications Solutions 95278-802T20
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height