95278-802B48LF
Mfr.Part #
95278-802B48LF
Description
CONN HEADER SMD 48POS 2.54MM
Male Pin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Rows :
2
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Plating :
GXT, Gold
Connector Type :
Header, Breakaway
Orientation :
Straight
Current Rating :
3A
All
Contact Gender :
Male
78.7μin 2.00μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Pick and Place
Max Operating Temperature :
125°C
Thermoplastic
Gender :
Male
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
48
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
1.5kV
Housing Color :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Fastening Type :
Push-Pull
Mating Post Length :
5.84mm
Number of Contacts :
48
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Depth :
4.83mm
Housing Material :
Thermoplastic
Length :
60.96mm
Datasheets
95278-802B48LF
Amphenol Communications Solutions 95278-802B48LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 48-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height