95278-801B36
Mfr.Part #
95278-801B36
Description
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
Header, Breakaway
Flammability Rating :
Number of Positions :
36
Contact Plating :
GXT, Gold
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
4.83mm
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Feature :
Pick and Place
Number of Contacts :
36
Packaging :
Tube
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mating Post Length :
5.84mm
Series :
BERGSTIK®
Insulation Resistance :
5GOhm
Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Contact Gender :
Male
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Type :
Male Pin
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Length :
45.72mm
Housing Color :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
95278-801B36
Amphenol Communications Solutions 95278-801B36
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height