95278-801A30LF
Mfr.Part #
95278-801A30LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Length :
38.1mm
Depth :
4.83mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Post Length :
5.84mm
Housing Material :
Black
Color :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
8 Weeks
Number of Contacts :
30
Number of Positions :
30
Series :
BERGSTIK®
Flammability Rating :
Thermoplastic
Housing Color :
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Feature :
Pick and Place
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Published :
Datasheets
95278-801A30LF
Amphenol Communications Solutions 95278-801A30LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height