95278-401B50
Mfr.Part #
95278-401B50
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
Male Pin
Gender :
Board to Board
Feature :
Pick and Place
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
BERGSTIK®
Color :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
3A
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
2.54mm
Housing Material :
Min Operating Temperature :
-65°C
Mating Post Length :
5.9mm
Depth :
4.83mm
Contact Plating :
Housing Color :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
63.5mm
Number of Positions :
50
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Contacts :
50
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Datasheets
95278-401B50
Amphenol Communications Solutions 95278-401B50
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Tin Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height