95278-101A30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95278-101A30
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic
Insulation Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
5.84mm
Number of Positions :
30
Feature :
Pick and Place
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Resistance :
5GOhm
Series :
BERGSTIK®
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Contacts :
30
Shrouding :
Unshrouded
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Orientation :
Straight
Connector Type :
Header, Breakaway
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Housing Color :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Depth :
4.83mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Post :
Tin
Gender :
Male
Length :
38.1mm
Style :
Board to Board
Contact Type :
Male Pin
Contact Gender :
Male
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
95278-101A30
Amphenol Communications Solutions 95278-101A30
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height