951412-2012009-AR-TP
Mfr.Part #
951412-2012009-AR-TP
Description
CONN HDR 12POS 0.079 STACK SMD
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Depth :
4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
15.3924mm
Flash
Orientation :
Straight
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
105°C
Max Current Rating :
1A
Number of Positions :
12
Pitch :
0.079 2.00mm
Length - Stack Height :
0.449 11.400mm
Length - Overall Pin :
0.606 15.400mm
Current Rating :
1A
Surface Mount
Number of Contacts :
12
Length - Post (Mating) :
0.157 4.000mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
951 Series 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Tube Surface Mount 12 Positions Black