951406-2012009-AR-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
951406-2012009-AR-TP
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR 6POS 0.079 STACK SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Pitch :
0.079 2.00mm
Color :
Black
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Published :
Packaging :
Tube
Length - Post (Mating) :
0.157 4.000mm
Series :
951
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Overall Pin :
0.606 15.400mm
Length :
15.3924mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Number of Positions :
6
Length - Stack Height :
0.449 11.400mm
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
1A
951 Series 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Tube Surface Mount 6 Positions Black