951404-9010806-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
951404-9010806-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR 4POS 0.079 STACK T/H
Manufacturer :
3M
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
951
Pitch :
0.079 2.00mm
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Current Rating :
1A
Length - Stack Height :
0.157 4.000mm
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.157 4.000mm
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Length :
10.795mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length - Overall Pin :
0.425 10.800mm
Gender :
Male
Number of Positions :
4
Contact Plating :
Gold
Datasheets
951404-9010806-AR
951 Series 1 Rows Solder 0.079 2.00mm Bulk Through Hole 4 Positions Black