950414-6102-AR
Mfr.Part #
950414-6102-AR
Description
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD PCB
Pitch :
2mm
Voltage - Rated :
1000V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Contacts :
14
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating :
1A
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Style :
Board to Board
Housing Material :
9 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
14
Current Rating (Amps) :
1A
Flash
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
950414-6102-AR
3M 950414-6102-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 14 Positions Female Socket