950412-6102-AR
Mfr.Part #
950412-6102-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
9 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
12
Packaging :
Tube
Connector Type :
Receptacle
Color :
Black
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Color :
Black
Series :
950
Insulation Material :
Thermoplastic
Published :
Style :
Board to Board
Number of Positions :
12
Current Rating (Amps) :
1A
Current Rating :
1A
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Gender :
FEMALE
Pitch :
2mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
1000V
Contact Type :
Female Socket
Datasheets
950412-6102-AR
3M 950412-6102-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 12 Positions Female Socket