950408-6102-AR
Mfr.Part #
950408-6102-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Pitch :
2mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Style :
Board to Board
Color :
Black
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Contact Plating :
Gold
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
8
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle
Housing Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Female Socket
Current Rating :
1A
Number of Positions Loaded :
All
Series :
950
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Length :
2.7mm
Voltage - Rated :
1000V
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tube
Number of Positions :
8
Datasheets
950408-6102-AR
3M 950408-6102-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 8 Positions Female Socket