947C321K122CDM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
947C321K122CDM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 320UF 10% 1.2KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Height :
170mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
230V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Termination :
Threaded, Male
Feature :
Long Life, Low ESR
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
45mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1200V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
92mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
320μF
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.772 45.00mm
Series :
947C
HTS Code :
Mount :
Chassis, Stud
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 230; STANDARDS: IEC 61071-I, IEC 61881
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
6.772 172.00mm
Terminal Shape :
Binding Post
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.1mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C