943-O4V-2D-1C0-80E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
943-O4V-2D-1C0-80E
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX ULTRASONC 6000MM MOD
Manufacturer :
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Published :
Indicator :
LED
Body Height :
50mm
Ingress Protection :
IP65
Frequency :
7Hz
Output Range :
4-20mA
Sensor Type :
Ultrasonic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bandwidth :
80 kHz
Material - Body :
Plastic
Sensing Distance :
236.22 (6000mm)
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-15°C~70°C
Voltage - Supply :
12V~30V
Measurement Range-Min :
600 mm
Response Frequency :
0.5Hz
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Measurement Range-Max :
6000 mm
Body Length or Diameter :
80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
Analog Current and Voltage
Series :
943
Termination Style :
Connector
Package / Case :
Module
Introducing Proximity Sensors - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions 943-O4V-2D-1C0-80E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:80 kHz, Operating Temperature:-15°C~70°C, Package / Case:Module, 943-O4V-2D-1C0-80E pinout, 943-O4V-2D-1C0-80E datasheet PDF, 943-O4V-2D-1C0-80E amp .Beyond Proximity Sensors - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions 943-O4V-2D-1C0-80E ,we also offer TL-W3MB1, E2E-X5ME1, E2E-X1R5E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
12V~30V Ultrasonic Module Bulk 943 Series Plastic Connector Module
943-O4V-2D-1C0-80E Overview
943-O4V-2D-1C0-80E Features
943 Series
Operating Temperature: -15°C~70°C
Sensing Distance: 236.22 (6000mm)
Voltage - Supply: 12V~30V
Response Frequency: 0.5Hz
Measurement Range-Max: 6000 mm
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
943-O4V-2D-1C0-80E Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions
943-O4V-2D-1C0-80E Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MICROSWITCH 1.5M
    CONN MICROSWITCH SPEED/POS
    FIBER OPTIC ACCESSORY
    FIBER OPTIC ACCESSORY
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD