942C6W2P2K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
942C6W2P2K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 600VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Diax2.126L 30.00mmx54.00mm
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Working Voltage :
600V
HTS Code :
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated AC :
300V
Terminal Shape :
Wire
Published :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300
Voltage - Rated DC :
600V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
54mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C