942-O4N-2D-1A1-80E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
942-O4N-2D-1A1-80E
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX ULTRASONC 6000MM MOD
Manufacturer :
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Output Type :
Analog Current and Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Interface Type :
RS-232
Measurement Range-Min :
600 mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Sensor Type :
Ultrasonic
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Screw
Reach Compliance Code :
Unknown
Measurement Range-Max :
6000 mm
Frequency :
7Hz
Ingress Protection :
IP65
Voltage - Supply :
15V~30V
Body Height :
50mm
Bandwidth :
80 kHz
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Module
Output Range :
4-20mA
Published :
Termination Style :
Connector
Indicator :
LED
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-15°C~70°C
Packaging :
Bulk
Series :
943
Sensing Distance :
236.22 (6000mm)
Introducing Proximity Sensors - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions 942-O4N-2D-1A1-80E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Bandwidth:80 kHz, Package / Case:Module, Operating Temperature:-15°C~70°C, 942-O4N-2D-1A1-80E pinout, 942-O4N-2D-1A1-80E datasheet PDF, 942-O4N-2D-1A1-80E amp .Beyond Proximity Sensors - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions 942-O4N-2D-1A1-80E ,we also offer TL-W3MB1, E2E-X5ME1, E2E-X1R5E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
15V~30V Ultrasonic Module Bulk 943 Series Plastic Connector Module 8-Pin
942-O4N-2D-1A1-80E Overview
942-O4N-2D-1A1-80E Features
943 Series
Operating Temperature: -15°C~70°C
Sensing Distance: 236.22 (6000mm)
Voltage - Supply: 15V~30V
Measurement Range-Max: 6000 mm
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
942-O4N-2D-1A1-80E Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions
942-O4N-2D-1A1-80E Proximity Sensors applications.
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
  • Parking
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MICROSWITCH 1.5M
    CONN MICROSWITCH SPEED/POS
    FIBER OPTIC ACCESSORY
    FIBER OPTIC ACCESSORY
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD