93690-106-60LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
93690-106-60LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Length :
76.2mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Mating Post Length :
6.8mm
Color :
Black
Lead Length :
3.6mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
60
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Through Hole
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Contact Gender :
Male
Orientation :
Straight
Depth :
4.83mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
60
Pitch :
2.54mm
Housing Color :
Black
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
BERGSTIK®
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Press-Fit, Solder
Overall Contact Length :
0.508 12.90mm
Insulation Color :
Datasheets
93690-106-60LF
Amphenol Communications Solutions 93690-106-60LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Press-Fit, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 60-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height