93690-103-48LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
93690-103-48LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Gender :
Male
Series :
BERGSTIK®
Color :
Black
Style :
Board to Board or Cable
Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lead Length :
4.7mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Contacts :
48
Termination :
Press-Fit, Solder
Connector Type :
Header, Breakaway
Length :
60.96mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Post Length :
5.68mm
Number of Positions :
48
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.224 5.70mm
Depth :
4.83mm
Insulation Color :
Black
Packaging :
Bulk
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
Housing Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish - Post :
Tin
Overall Contact Length :
0.505 12.83mm
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
1.5kV
Housing Color :
Shrouding :
Unshrouded
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Thermoplastic
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
93690-103-48LF
Amphenol Communications Solutions 93690-103-48LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Press-Fit, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 48-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height