93254-106HLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
93254-106HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.563 14.30mm
Connector Type :
Header
Number of Positions :
6
Style :
Board to Board
Number of Rows :
2
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Mounting Type :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.353 8.97mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Series :
BERGSTIK® II
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
93254-106HLF
Amphenol Communications Solutions 93254-106HLF
BERGSTIK® II Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ 6-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height