930C1W5P6K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
930C1W5P6K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 70
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Type :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Termination :
PC Pins
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Capacitance :
5.6µF
Size / Dimension :
0.622Diax1.748L 15.80mmx44.40mm
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Axial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter :
800 µm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
70V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
44.4mm
Working Voltage :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
930C
Tolerance :
±10%