929984-01-29-RK
Mfr.Part #
929984-01-29-RK
Description
CONN RCPT 29POS 0.1 TIN PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Contact Finish - Post :
Tin
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Contact Finish - Mating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Height :
0.150 3.81mm
Number of Positions :
29
Current Rating :
1A
Number of Rows :
1
Color :
Board to Board
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Pitch :
2.54mm
Contact Type :
Forked
Solder
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
4 Weeks
Voltage - Rated :
1000V
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
929984-01-29-RK
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 29 Positions Forked