929870-01-27-RB
Mfr.Part #
929870-01-27-RB
Description
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Number of Positions :
27
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Type :
Forked
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Height :
0.150 3.81mm
Solder
Voltage - Rated :
1000V
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
929870-01-27-RB
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 27 Positions Forked