929870-01-25-RB
Mfr.Part #
929870-01-25-RB
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
1A
Voltage - Rated :
1000V
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions :
25
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.150 3.81mm
Contact Type :
Forked
Datasheets
929870-01-25-RB
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 25 Positions Forked