929870-01-12-RA
Mfr.Part #
929870-01-12-RA
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Stock
289
In Stock :
289
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current Rating (Amps) :
1A
Current Rating :
1A
Square
Voltage - Rated :
1000V
Length :
30.5mm
UL94 V-0
Width :
2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Housing Color :
Number of Positions :
12
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Material :
Polyester
Pitch :
2.54mm
Contact Type :
Forked
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Height :
3.8mm
Gold
Gender :
FEMALE
Insulation Height :
0.150 3.81mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle
Published :
2007
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Datasheets
929870-01-12-RA
3M 929870-01-12-RA
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 12 Positions Forked