929841-01-18-RA
Mfr.Part #
929841-01-18-RA
Description
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Gray
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Height :
0.235 5.97mm
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Grey
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Type :
Female Socket
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Number of Positions :
18
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
1000V
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
2A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
929841-01-18-RA
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled 18 Positions Female Socket