929805-01-18-EU
Mfr.Part #
929805-01-18-EU
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Published :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Length - Mating :
0.093 2.36mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.115 2.92mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Plating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Header, Breakaway
Overall Contact Length :
0.318 8.08mm
Pitch :
2.54mm
Datasheets
929805-01-18-EU
3M 929805-01-18-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 18-Position Board to Board 0.115 2.92mm Height