929705-09-30-I
Mfr.Part #
929705-09-30-I
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.145 3.68mm
Number of Positions :
30
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Current Rating :
2.5A
Overall Contact Length :
0.563 14.30mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
929705-09-30-I
3M 929705-09-30-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 30-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height