929700-11-22-RK
Mfr.Part #
929700-11-22-RK
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
22
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
2.5A
Square
Overall Contact Length :
0.543 13.80mm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
929700-11-22-RK
3M 929700-11-22-RK
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 22-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height