929700-01-19-RK
Mfr.Part #
929700-01-19-RK
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.528 13.42mm
Contact Finish - Post :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
1
Current Rating :
2.5A
Male Pin
Factory Lead Time :
3 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
2.5A
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
19
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Tin
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Contact Gender :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Datasheets
929700-01-19-RK
3M 929700-01-19-RK
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 19-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height