929550-01-26-I
Mfr.Part #
929550-01-26-I
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
929
Gender :
Male
Shrouding :
Unshrouded
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch :
2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Lead Free :
Contains Lead
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Number of Positions Loaded :
All
Width :
2.44mm
Number of Positions :
26
Insulation Height :
0.110 2.79mm
Contact Length - Mating :
0.295 7.49mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Height :
5.97mm
Length :
66mm
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current Rating (Amps) :
2.5A
Insulation Color :
Number of Contacts :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
929550-01-26-I
3M 929550-01-26-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 26-Position Board to Board 0.110 2.79mm Height