926581-01-16-I
Mfr.Part #
926581-01-16-I
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Stack Height :
0.400 10.160mm
Length :
24.511mm
1
Contact Gender :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post (Mating) :
Number of Positions :
16
Current Rating :
2.5A
Factory Lead Time :
3 Weeks
929
Length - Overall Pin :
0.965 24.500mm
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Tail :
0.465 11.800mm
Datasheets
926581-01-16-I
929 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black