926141-01-27-I
Mfr.Part #
926141-01-27-I
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
27
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Contact Finish - Post :
Gold
Shrouding :
Unshrouded
Male
Contact Length - Mating :
0.428 10.87mm
Overall Contact Length :
0.628 15.95mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Series :
929
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Datasheets
926141-01-27-I
3M 926141-01-27-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 27-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height