926101-01-19-I
Mfr.Part #
926101-01-19-I
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Length - Tail :
0.350 8.900mm
Length - Post (Mating) :
0.100 2.540mm
Contact Plating :
Length :
34.29mm
Number of Positions :
19
Length - Overall Pin :
1.350 34.290mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.900 22.860mm
929
Current Rating :
2.5A
Datasheets
926101-01-19-I
929 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 19 Positions Black