9250A-275-RC
Mfr.Part #
9250A-275-RC
Description
FIXED IND 2.7MH 40MA 47.3 OHM TH
Stock
696
In Stock :
696
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
DC Current :
40mA
Q @ Freq :
45 @ 250kHz
Inductance :
2.7mH
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Contact Plating :
Tin
DC Resistance (DCR) :
47.3Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Test Frequency :
250kHz
Number of Functions :
1
Q Factor :
45
Military Standard :
Not
Max DC Current :
40mA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Diameter :
4.11mm
Current Rating :
40mA
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency - Self Resonant :
920kHz
Series :
9250A
Construction :
Cylindrical
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
635 µm
Current - Saturation :
25mA
JESD-609 Code :
e3
Published :
2011
ROHS3 Compliant
Inductance Tolerance :
10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Datasheets
9250A-275-RC
Bourns, Inc. 9250A-275-RC
9250A-275-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD