9250A-186-RC
Mfr.Part #
9250A-186-RC
Description
FIXED IND 18MH 21MA 175 OHM TH
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
Not
Packaging :
Bulk
Max DC Current :
21mA
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
9250A
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.635 mm
Current - Saturation :
10mA
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
HTS Code :
DC Current :
21mA
Inductance :
18mH
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Q @ Freq :
30 @ 79kHz
DC Resistance (DCR) :
175Ohm Max
Test Frequency :
79kHz
Q Factor :
30
Composition :
Wirewound
Height :
4.11mm
Lead Length :
25.4mm
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
21mA
Frequency - Self Resonant :
280kHz
Datasheets
9250A-186-RC
9250A-186-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD