9250-473-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9250-473-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 195MA 2.11 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
50
Test Frequency :
2.5MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
47μH
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Max DC Current :
195mA
Package / Case :
Axial
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Series :
Current Rating :
195mA
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation :
175mA
Mount :
Through Hole
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Shielding :
yes
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
2.11Ohm Max
Diameter :
4.1148mm
Published :
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Datasheets
9250-473-RC
Bourns, Inc. 9250-473-RC
9250-473-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD