924717-10-31-EU
Mfr.Part #
924717-10-31-EU
Description
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2.5A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Overall Contact Length :
0.335 8.51mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.125 3.18mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions :
31
Datasheets
924717-10-31-EU
3M 924717-10-31-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 31-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height