924327-28-10-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
924327-28-10-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
3M
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Length - Post (Mating) :
0.218 5.537mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Plating :
Gold
Published :
Series :
929 (Shrouded)
Number of Rows :
2
Color :
Black
Length - Overall Pin :
0.860 21.844mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
20
Length :
21.844mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
924327-28-10-I
3M 924327-28-10-I
929 (Shrouded) Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black