924227-28-06-I
Mfr.Part #
924227-28-06-I
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.845 21.463mm
Through Hole
Lead Length :
2.79mm
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Post (Mating) :
0.235 5.969mm
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
Number of Positions :
12
Length :
21.463mm
Current Rating :
2.5A
Contact Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Mating Post Length :
5.97mm
Housing Material :
Polyester
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
924227-28-06-I
929 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black