924217-24-31-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
924217-24-31-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR 31POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
3M
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Post (Mating) :
0.238 6.045mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Stack Height :
0.380 9.652mm
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Published :
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Number of Positions :
31
Series :
929
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Length - Overall Pin :
0.728 18.500mm
Length :
18.4912mm
Datasheets
924217-24-31-I
929 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 31 Positions Black