924217-24-13-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
924217-24-13-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
3M
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Overall Pin :
0.728 18.500mm
Mounting Type :
Through Hole
Length - Tail :
0.110 2.800mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.380 9.652mm
Published :
Length :
18.4912mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions :
13
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Series :
929
Length - Post (Mating) :
0.238 6.045mm
Datasheets
924217-24-13-I
929 Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 13 Positions Black