92090-018TRLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
92090-018TRLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Depth :
4mm
Series :
Minitek®
Number of Positions :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Feature :
Board Guide, Pick and Place
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Material :
Plastic
Contact Type :
Female Socket
Orientation :
Straight
Insulation Height :
0.091 2.30mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Pitch :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
18
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Housing Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Black
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Gold
Termination :
Solder
Contact Plating :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Length :
17.92mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
92090-018TRLF
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 18 Positions Female Socket